Határtalanul 2022-2023

Földesi 7.évfolyamos tanulók kirándulása Erdélyben a Határtalanul program keretén belül

 

 A Földesi Karácsony Sándor Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola hetedik évfolyamos diákjai 2023.május nyolc és tizenharmadika között részt vettek egy hat napos erdélyi kiránduláson. A kirándulás célja az volt, hogy a tanulók megismerjék a szomszédos Románia magyarlakta területeit, természeti, nemzeti értékeit és kapcsolatot teremtsenek az ott élő magyar emberekkel. Nagy élmény volt tapasztalni, hogy átkelve a határon 300 km megtétele után is beszélnek magyarul, sőt ápolják a magyar hagyományokat és védik a nemzeti értékeket.  

Az élménydús hat nap programjairól röviden szeretnénk egy kis beszámolót átnyújtani.

Menetben megnéztük a Bánffyhunyadi református templomot. A helyi lelkész elmondta, hogy a templom 1848-ig a Bánffy család tulajdonában volt. Érdekes volt hallani, hogy a templom egy része 1200 körül épült.

Minden reggel korondi szállásunkról indultunk Erdély csodáit megtekinteni.

Sokat utaztunk az 1000 éves határhoz. Itt megtekinthettük az Osztrák- Magyar Monarchia egykori határának határköveit, valamint a Monarchia egykori legkeletibb 30-as számú vasúti őrházát. Majd ellátogattunk a Csíksomlyói kegytemplomba.

Meglátogattuk lovas szekéren a Korondi-fennsíkot, a Fenyőkúti tanyavilágot. Itt megtapasztaltuk a lelassult életritmust, a természeti hagyományokat ápoló emberek tevékenységét. Láttuk az itt élő emberek közössége hogyan tartja fenn önmagát bevásárlóközpontok nélkül. Betekintést nyertünk a gyógynövények sokféle felhasználásába, a pityókás kenyérsütés az állattartás és a sajtkészítés mesterségébe is.

Meghívást kaptunk a Korondi Középiskolába, ahol tágra nyílt szemekkel figyeltük, hogy az ottani diákok is ugyan úgy ünneplik és ápolják a március 15 hagyományát.

Ellátogattunk Farkaslakára, ahol koszorút helyeztünk el Tamási Áron sírjánál és koszorúztunk Fehéregyházán Petőfi Sándor Emlékházánál is. A múzeum gondnokától nagyon sok érdekes történelmi információhoz jutottunk.

Bözödújfaluban megnéztük az elárasztott települést és megtudtuk, hogy a bozgor szó hazátlant jelent és a magyarokra mondják. Sétálhattunk a Medve-tó és a Gyilkos-tó partján, átkeltünk gyalogosan a Békás – szoros hatalmas sziklái között.

Nagyon szerencsésnek érezhetjük magunkat, hogy személyesen tapasztalhattuk meg azt, hogy a határon túli magyarok, hogyan ápolják hagyományainkat és mennyire tisztelik történelmi értékeinket.